Haktent: Tente Sistemleri

24.12.2015
133
Haktent: Tente Sistemleri

Tente Sistemleri

Tente sistemleri genelde güneşten korunmak için mevut bir yerin üzerine gerilen bez benzeri malzemelerden yapılmış bir nevi örtüdür.

Tente sistemleri farklı ihtiyaçlara hitap edebilme amacıyla çok çeşitli kategorilere ayrılmıştır. Balkon, teras ve bahçeler için en uygun olan tenteler katlanır kollu tentelerdir. Bazı tentelerin eğimlerini ayarlamak suretiyle çok daha kolay ve tam isteğe uygun görüntüler elde edilebilmektedir. Bu tenteler de piyasada eğim ayarlı tenteler olarak geçer. Bulunan çevirme kolu ile tenteye istenilen eğim verilerek güneşin geldiği yere göre ayarlanabilir.

Körüklü tenteler, yandan gelen güneşi de engelleyebilecek şekilde tasarlanırlar. Körükler yan taraflardan gelen güneşin rahatsız ediciliğinden sakınılmasını sağlar. Bahçede aydınlanmayı sağlamak için tente sistemlerine eklenen spotlar ise spotlu tente olarak geçmektedir.

İki profil üzerine monte edilerek sistemi oluşturulan ve sadece tek taraftan açılan tenteler olduğu gibi, ayaklı sistemler üzerine yerleştirilmiş ve iki taraftan da açılabilen tenteler de mevcuttur. Çift taraflı olarak açılabilen tentelerde kullanılan ayak sistemleri tekerlekli olarak da yapılabilir ve taşınabilir özelliğine kavuşturulabilir.

Bazı tentelerin açılma ve kapanma özellikleri olmaz. Belli bir mekânın üzerinde sabit dururlar. Genelde açık bölgede bulunan kafelerin üstlerinin kapatılması için kullanılan bu tente sistemleri sabit tente olarak isimlendirilmektedir. Otomatik açılıp kapanabilen tenteler olduğu gibi elle açılabilen manuel tenteler de üretilmektedir. Otomatik olarak açılıp kapanabilen tenteler elektrikle çalışırlar ve uzaktan kumanda ile idare edilebilirler.

Eskiden mekânlarda sigara içilirken kafe, otel ve restoran gibi yerlerde sigara içen müşteriler sıkıntı yaşamıyorlardı. Ancak kanunen yasak getirilmesi ile sigara içen kişilerin çoğunlukta olması ile şikâyetler de oluşmaya başladı. Bu şikâyetler karşısında oluşan çözüm de raylı pergola tenteler oldu. Bu ürünün yüzde 80lik kısmı alüminyumdur. Geri kalan kısımda çelik konsülüksiyon elektrostatik boya ile boyanmaktadır. Böylece daha uzun süreli kullanımları sağlanmış olur. Aynı zamanda uzaktan kumanda ile kontrol edilebildiği için sistem ileri geri hareket ettirilebilir. Bu da kullanımında kolaylık sağlar.

Makaslı pistonlu olarak geçen tentelerin ömrü diğer tentelere göre oldukça uzundur. Çalışma açısından da daha sessiz olmaktadır. Sensörlü olarak çalışan tentelerde de tentenin dış unsurlardan zarar görmesini önlemek adına bir mekanizma geliştirilmiştir. Bu sistem ile tente altında bulunan mobilyaların korunması kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Mekânların konumlarına göre güneşi gördükleri açılar da farklılık gösterebilir. Tam karşılarından güneşi gören yerlerde tentelerin ön kısımlarında güneşlikler kullanılarak bu sorunun önüne geçilebilmektedir.

Tentelerin kumaşları su geçirmez olmak zorundadır, diğer türlü herhangi bir kumaşın serilmesinden bir farkı kalmaz ve kullanım amacına hizmet etmemiş olur. Ayrıca kullanılan malzemenin solmayan kumaş türünden olması kullanım süresi uzadıkça çirkin bir görüntünün önüne geçilmesini engellemiş olur. Tente sistemlerinde kullanılan malzemeler de paslanmaz çelik olmak zorundadır.

ETİKETLER: ,